Osamělost

3ka, osamělost

„Je smutné objevit, že nemáme přátele, až ve chvíli, kdy bychom je potřebovali.“
Plútarchoz – řecký filozof a historik


Každého z nás obklopuje mnoho různých lidí již od narození. Nejdříve vnímáme své rodiče, sourozence a rodinu. Později začínáme navazovat první dětské vztahy a pomalu poznáváme odlišnosti povah.


Učíme se rozlišovat důvěru, faleš, přetvářku v dětské podobě. Do dalšího života si odnášíme tyto modely chování, které nás postupně formují. Záleží také na typu člověka samotného. Existují lidé uzavření, jiní naopak kolem sebe potřebují mnoho „přátel“. Obojí je extrém!


Co se ale stane, když se dostanete do situace, kdy potřebujete opravdového přítele, aby stál při vás, naslouchal, poradil, nebo pomohl? Může se zdát, že lidé mající hodně „přátel“ jsou na tom lépe, ale je to ve skutečnosti pravda?
Ten, kdo je uzavřený a žádné přátele nemá, zůstává sám. Ten, kdo je obklopený mnoha „přáteli“ nakonec stejně může zůstat sám, jako ten, který žádné nemá.


Najednou zjistíte, že čelíte sami všem překážkám. Není komu se svěřit, vyplakat se, koho požádat o pomoc, nebo s ním cokoli sdílet! A to je opravdu velmi smutné zjištění přicházející ve chvíli, kdy objevíte, že jste na všechno jen a jen sami!


Jak to vidíme MY

Pravého přítele je třeba si hledat se stejnou obezřetností, jako životního partnera. Dopřát si dostatek času, naslouchat, pozorovat a pečlivě vyhodnocovat příchozí signály. Vždyť opravdový přítel bude váš nejbližší člověk, stejně jako životní partner.


Tito lidé by měli být ve vašem životě za odměnu a ne za trest! Ovšem je třeba si uvědomit, že takovou odměnou máte být i vy pro ně! Tyto pevné vazby prověří jen čas a život ve všech svých podobách. Vynaložená energie se vám mnohonásobně vrátí a vy se nikdy nedostanete do okamžiku, kdy nemáte báječného přítele, kterého tolik potřebujete!


Můžete si nalhávat, že jste schopni cokoli zvládnout a nikdo vám neschází. Cítíte se dokonale silní a soběstační. Opravdu jste o tom přesvědčeni? Na základě čeho? Momentálního stavu mysli? Věřte, že život vám je schopen poslat do cesty taková překvapení, která s vaší neochvějnou vírou sami v sebe silně otřesou.


V té chvíli nemáte sílu ani na to, abyste se vzpamatovali, natož začali s hledáním opravdového přítele. Kdyby byl po ruce, pomohl by vám se postavit opět na nohy, zhojit rány a zacelit jizvy na duši.


Pokud ještě takového člověka ve svém životě nemáte, nečekejte a vydejte se mu naproti! Vždyť samota nepatří mezi ozdravné procesy, ale naopak škodí vašemu duševnímu i fyzickému zdraví! Nakonec možná dojdete k závěru, že najít v životě nehledané, je jedním z velmi vydatných pramenů životní síly!

Jana, 3Ka