Podnikání s úsměvem

O víkendu jsme navštívili rodinu. Jsou to šťastní, laskaví a energičtí lidé. Dělí nás mnoho kilometrů, dokonce i státní hranice. Vždy si návštěvu užijeme. Tentokrát se v myšlenkách stále vracím k jednomu rozhovoru s podnikatelem, manželem, taťkou… Záměrně jsem zmínila úlohu podnikatele jako první, na ostatní téměř nezbývá čas a energie. Na tváři úsměv chyběl, v očích se leskly slzy. Donutilo mě to zamyslet se a zavzpomínat na své zkušenosti a uvědomit si ten rozdíl dnes.Jsem podnikatelka!

Necelý rok jsem byla zaměstnána jako vedoucí značkové prodejny s kosmetikou, když mi firma nabídla převzít obchod do vlastní režie – na svou živnost! Někdo by se lekl, já jsem zajásala Firma nabízela výborné přípravky na vlasy, proto mně napadlo z poloviny prodejny vybudovat kadeřnictví a zaměstnat kadeřnici. Nábytek mi vyrobil můj táta. Prvotní investice tak nebyla závratná.

Po půl roce jsem hledala další kadeřnici. Vše vypadalo růžově. Ne na zbohatnutí, prostě místo zaměstnání, s možností realizace vlastních nápadů. Brzy jsme se stěhovaly do větších prostor a pak ještě jednou. Přibyla kosmetika, masáže, manikúra, pedikúra, tetování, solárium … Už jsem nikoho nezaměstnávala, všechny měly své živnostenské listy. Ale bez dalších (nemalých) investic to nešlo.
„Studio“ služeb pro krásu

Byla jsem na recepci, brala telefony, dělala objednávky, vařila kávu, komunikovala se zákaznicemi. K tomu měla svůj maloobchod se zmíněnou značkovou kosmetikou, solárium a přípravky pro kadeřnice. V jednom období spolupracovalo 7 podnikatelek v jednom prostoru. Dlouhodobě neudržitelný stav.

Odejde-li např. kadeřnice, její zákaznice často odejdou s ní. Jen některé převzala další kolegyně. Stále více jsem si uvědomovala, že nemohu ovlivnit mnoho skutečností, které jsou pro moje fungování zásadní. Jistě, odejde jedna kolegyně, najdu jinou, ale chci tento kolotoč řešit stále dokola?

Jak to dopadlo? Když jsem čekala svou druhou dceru, odešla jsem, vyjednala jsem s majitelem prostoru nájemní smlouvy pro všechny jednotlivě na části prostoru. Během cca půl roku studio skončilo…

Mateřská „DOVOLENÁ“
Chci a vymýšlím co dělat. Náhodně jsem se potkala s firmou, která prodává plastové nádobí. Je to krásné, barevné, to zkusím. Kupuji si základní vstupní sadu nádobí, domlouvám „předváděčky“ u zákazníků a prodej funguje. Je to skvělé, nejsem vázána místem, regionem, ani časem. Je to na mně. Ale co vydělám na provizi, vše utratím za novinky. Dodnes mám bednu nepoužitého nádobí na skříni. Takto si budoucnost nepředstavuji…

Vlastní obchod s módou
Splněný sen – máme svůj dům v centru města s nebytovými prostory (na dluh…). Máme dva nebytové prostory. Jeden ihned pronajímáme a ve druhém otevíráme svůj obchod. Díky zajímavému kontaktu máme značkové oblečení za příznivé ceny – outlet. Nakupujeme zboží, nutná investice. Zařízení obchodu řešíme na zakázku – kovářská výroba (zase investice). Zákazníci jsou nadšení. Obchod se rozběhl nad naše očekávání.
Dnes venku prší. Máme otevřeno, ale za celý den přijde jedna paní schovat se před deštěm. Jsem limitována časem a místem. Mám stejně marný pocit, jako půl dne v čekárně u doktora. Potkala jsem se s podnikatelkou a nabídla mi spolupráci. V takových chvílích mi to vrtá v hlavě.

Po dvou letech máme nabitý sklad a zákaznice chtějí stále něco nového. Je nutná změna. Buď otevřeme další prodejny v jiných městech, abychom mohli „točit“ zboží, nebo obchod zruším a budu se na plno věnovat svému novému podnikání Za dva týdny je z obchodu kancelář a mně čeká další cesta.

Síťový marketing
Podnikám v oboru, který mně zajímá – finance. (Hypotéku jsme si řešili sami nedávno.) Pomůžu sobě, svým blízkým a přátelům. Žádné nutné vstupní investice, nejsem limitována časem, místem, regionem. První reakce okolí je rozpačitá. Časem mění názor a někteří se přidávají. A takto podnikám už 15 let Máme tady báječný kolektiv, moje příjmy jsou více než nadprůměrné.

Úsměv nebo slzy
Dnes podnikám s úsměvem. Občas se také naskytnou situace k slzám, ale často dokážu dodat trochu životní síly. A spolu s kamarádkami Yvettou a Janou připravujeme společný projekt. Vzájemná spolupráce je pro nás nejen zábavou, ale hlavně zkušeností.

A proto – chcete změnu? Chcete si svou práci, svůj život řídit sami? Váháte, do čeho se pustit? Pak se pojďte s námi projít našimi zkušenostmi. Možná vám právě tyto historky pomohou najít nebo zkrátit vaši podnikatelskou cestu. Nemusíte zažít všechna zklamání a udělat všechny chyby. Už jsme jich hromadu udělaly za vás!
Zuzana 3Ka