Máte na to

Už v několika článcích na Blogu i příspěvcích na FB jsme se zmínily, jak si děláme radost, jak si plníme sny, jak je to v životě důležité.

Nedávno jsem zažila zajímavou zkušenost. Se svou známou, která má rodinu, jsme mluvily o nastavení jejich financí. Povedlo se jí něco vyřešit a ušetřit měsíčně několik tišíc. Navrhovala jsem část ušetřených peněz začít odkládat, aby si mohla s rodinou splnit nějaký sen, případně mít malou rezervu pro nečekané situace. Zdá se vám to logické? Jí NE! „Když budeme šetřit, tak si budeme muset něco odepřít a my žijeme tady a teď a vydělané peníze si chceme užít“, dozvěděla jsem se…

Musela jsem se v duchu vrátit o mnoho let zpátky, jak to bylo u nás… Dům na hypotéku s vražednými splátkami, já na mateřské a vše bylo na manželovi. Situace byla „finančně napjatá“ J, odpírali jsme si spoustu věcí. Odmítali jsme navyšovat dluhy na nový mobil, nábytek, dovolenou… Starší dcera občas vzpomíná a dnes už s úsměvem mi řekne, že to byla obrovská škola. Na druhou stranu to „odpírání“ stálo za to. Splnili jsme si sen (možná více já J) a máme starobylý dům v centru města. Dnes se nám daří plnit si své sny, přestože ještě splácíme hypotéku. Úrok je tak nízký, že se nevyplatí hypotéku doplatit dříve, ale s penězi pracujeme dál.

Jak to však obvykle bývá? Chci na dovolenou, tak si na to půjčím! Chci auto? Půjčím si! Pak se rozbije pračka, vezmu si novou na splátky!… A najednou nemám na splácení, tak některý úvěr refinancuji a navýším. To je cesta do pekel!!! Končí to exekucemi, někdy osobním bankrotem. Pět let uplyne a co myslíte? Jedeme znova?!

Některé příběhy jsou smutné a už se nedaří najít pomoc, ale někdy se povede „malý zázrak“. O to smutnější je skutečnost, že často do půl roku jsou na tom tito lidé stejně. Snížili měsíční splátky, vše sjednotili, ulevilo se jim. Ale tlak reklam a absence finanční gramotnosti je fatální. Místo toho, aby část ušetřených peněz začali odkládat, vezmou si další úvěry, protože to přece nějak zvládali i před tím…..

Jak pomoci? Jak připravit naše mladé na život a fungování s penězi? Ve škole se to nenaučí! Často mají model z domova, od svých rodičů. Co svým dětem předáváme? Jsou „finančně gramotní“? Kam se poděl „selský rozum“? Jaké máte zkušenosti vy? Jaký je váš názor? Napište nám na naší FB stránku Životní síla 3Ka, nebo na náš mail zivotnisila.3ka@gmail.com

Těšíme se na vaše podněty!

Zuzka, 3Ka